بیژن سلطانی زاده
تاریخ : ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - 18:01

بدون شک اصلی ترین شاخصه ای که قوم ایرانی را از دیگر ملت ها متمایزز میکند طایفه گرایی است که طی سالها شاهد تغییرات فراوانی شده است.

بیژن سلطانی زاده فضای مجازی و طایفه گرایی

بیژن سلطانی زاده : بدون شک اصلی ترین شاخصه ای که قوم ایرانی را از دیگر ملت ها متمایزز میکند طایفه گرایی است که طی سالها شاهد تغییرات فراوانی شده است.

در دوران معاصر به‌ویژه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دشمن همواره سعی نموده با به کارگیری روش‌ها، تاکتیک‌ها و راهبرد‌های خاص، ظرفیت و فرصت گرانقدر اقوام برای نظام سیاسی را به تهدید تبدیل نموده و از رهگذر آن آسیبی جدی بر پیکره انقلاب اسلامی وارد کند یا دست کم اینکه به‌واسطه اقوام و منازعات قومی و مشغول نمودن انقلاب اسلامی به آن، نظام انقلابی را از پیگیری و تعقیب آرمان‌ها و اصول برحق خود بازداشته یا دستیابی به آنها را به تعویق اندازد.وجود اقوامی کهن و دیرپا مانند لر، عرب، بختیاری، آذری، بلوچ، ترکمن، کرد، لک و… جامعه ایرانی را به جامعه‌ای متنوع، زیبا، با طراوت و با سلیقه‌ها و نیازهای بسیار متعدد و گوناگون تبدیل نموده است.

زندگی مسالمت‌آمیز و برادرانه این اقوام با یکدیگر همچنین تعاملات سازنده و مثبت آنها با دولت و نظام سیاسی علاوه بر حلاوت و شیرینی و لذت‌بخش بودن زندگی در این جامعه، می¬تواند الگویی موفق از مدیریت اقوام باشد و حسن هم‌جواری و هم‌زیستی را به منطقه، جهان اسلام و حتی کل دنیا ارائه دهد.

یکی از واقعیت‌های جامعه ایرانی وجود اقوام و طوایف مختلف در آن است که در عین تنوع‌بخشی و دادن زیبایی به ساختار اجتماعی ایران و فرصت‌بخشی به ‌نظام سیاسی، در صورت عدم توجه به ابعاد مختلف آن می¬تواند تهدیداتی نیز برای جامعه و ساختار سیاسی ایران در پی داشته باشد.

از آنجا که اعمال فشار در همه حوزه‌ها و سرانجام براندازی انقلاب اسلامی هدف اولین و آخرین دشمن است، در این مقاله سعی بر آن است که به بررسی مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌ریزی‌های دشمن در حوزه جنگ نرم برای اثرگذاری بر اقوام و اقلیت‌های قومی در ایران اشازهکنیم..

این پاسخ درستی است اما همه پاسخ نیست؛ زیرا که انقلاب اسلامی علاوه بر این کار اندیشه‌ها و اصول بنیادینی که تمدن غرب بر آن استوار شده مثل ناواقع‌گرایی، نسبیت‌گرایی، کثرت‌گرایی، اومانیسم، اصالت لذت و سود، سکولاریسم و لیبرالیسم را به منازعه دعوت نموده و ضمن به چالش کشیدن آنها، الگویی موفق بر پایه اصول ناب اسلامی به جهانیان ارائه کرده است.

از فردای پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اقدامات خصمانه دشمن و در رأس آنها امریکا علیه انقلاب اسلامی ایران آغاز شد.

این اقدامات و فعالیت‌ها که در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب، ماهیتی سخت و خشونت‌بار علیه انقلاب اسلامی داشت، طیفی از اقدامات از ارعاب و تهدید گرفته تا جنگ و اقدامات مسلحانه و حتی تحریم‌های مختلف را دربر می‌گرفت.

شکی نیست که دلیل اصلی این اقدامات از دست رفتن مهم‌ترین متحد و همکار امریکا و غرب در منطقه بوده و اینکه نظامی جای آن را گرفته بوده که نه‌تنها بنا بود به غرب امتیاز ندهد، بلکه ایدئولوژی و راهبردهای آنها را نیز به چالش کشیده و برای اداره ایران، جهان اسلام و حتی کل جهان برنامه منسجم و با قابلیتِ اجرا داشته است.
پس در یک ‌کلام می‌توان گفت: علت اصلی تقابل غرب با جمهوری اسلامی ایران این است که انقلاب اسلامی موجب شد دست آنان از منابع و ذخایر ملی ما کوتاه شود.

بیژن سلطانی زاده

بیژن سلطانی زاده

 

 

تبلیغات

نظرسنجی

کاریکاتور

پربازدیدترین های هفته