تاریخ : ۱۴۰۰/۰۹/۰۹ - 4:24

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ایران، اولین آب سنگین دنیا را از نظر کیفیت، تولید می‌کند که علاوه بر صنعت هسته‌ای در حوزه‌های مهم دارویی هم استفاده می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ایران، اولین آب سنگین دنیا را از نظر کیفیت، تولید می‌کند که علاوه بر صنعت هسته‌ای در حوزه‌های مهم دارویی هم استفاده می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  “بهروز کمالوندی” به بهانه پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای(بیست فروردین) در گفتگو با برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: نتایج تلاش‌های یک سال گذشته کارکنان و متخصصان صنعت هسته‌ای کشورمان امروز در قالب ۱۳۳ دستاورد جدید ممیزی شده در حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای رونمایی شد.

او درباره کم و کیف دستاورد‌های جدید هسته‌ای کشور که امروز به بهره برداری رسید، گفت: ایران در عرصه غنی سازی جزو هفت، هشت کشور اول دنیاست. صنعت هسته‌ای ایران از نظر تنوع سطح پیشرفت در کنار پنج شش کشور بزرگ دنیا قرار گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ۱۳۳ دستاورد امروز منتخبی از ۲۵۳ دستاورد قابل عرضه بود، گفت: این دستاوردها در ۴ حوزه اصلی غنی سازی، پزشکی هسته‌ای، رآکتور‌ها و فناور‌های نوین دسته بندی می‌شود.

او با بیان اینکه ورود ایران به عرصه رادیو دارو را بسیار گسترده و چشمگیر است، گفت: طراحی، ساخت و راه‌اندازی فاز دوم واحد‌های تولید صنعتی ترکیبات دوتره در خنداب اراک، بهره‌برداری از اورژانس پرتویی، سوانح و سوختگی اراک، بهره‌برداری از ۶ طرح فناوری هسته‌ای در زمینه غنی‌سازی در نطنز از جمله آن‌ها است.

بهروز کمالوندی گفت: از دو سال و نیم گذشته ایران صادرکننده دوتره است.

کمالوندی از افتتاح مرکز پرتو پزشکی و تشخیصی کودکان سرطانی در تهران خبر داد و افزود: از دستاورد‌ها در حوزه پزشکی و رادیو دارویی «اکسپکت پی سی» برای کودکان است که در بیمارستان کودکان تهران مستقر شده است. این دستگاه تشخیص پرتویی مخصوص کودکان است.

کمالوندی درباره رونمایی از ۵ رادیو دارو از روش رآکتور گفت و افزود: امکانات کشور در جایگاهی است که علاوه بر پوشش یک میلیونی بیماران متقاضیان داخلی برای درخواست ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار نفر متقاضی خارجی دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در حال حاضر ۶۰ کیلو مواد غنی شده‌ی ۲۰ درصدی و ۵.۵ تن مواد تولید شده است.

وی افزود: اولین آب سنگین دنیا را از نظر کیفیت، ایران تولید می‌کند که این آب سنگین علاوه بر صنعت هسته‌ای، در حوزه‌های مهم دیگر از جمله مصارف دارویی است.

کمالوندی با اشاره به اینکه معدل تولید کیک زرد در ایران طی ۱۵ سال گذشته حدود ۴ تن در سال بوده است، گفت: سال گذشته از میانگین ۴ تن به ۳۷ تن رسیدیم و امسال هم ۴۰ تن را هدفگذاری کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه برای میان مدت، تولید ۱۰۰ تن کیک زرد پیش بینی و هدف گذاری شده، گفت: ما برای تحقق این هدف مهم باید دو تا سه نیروگاه دیگر را هم طراحی و تأمین کنیم.

تبلیغات

نظرسنجی

کاریکاتور

پربازدیدترین های هفته